Gymnastics, Emily Buffington
Rhyme and University Books & More are pleased to announce that Emily Buffington (Sr./Huntersville, N.C.) and Mia Lucero (Jr. • Bolingbrook, Ill.) of the women's gymanstics team have been named the UW-Oshkosh Female Student-Athletes of the Week for the period of March 18-24. No men's teams competed last week.
Buffington won the all-around at the NCGA Championship on March 23 with a school record 39.125, tied for first on the uneven bars (9.850) for her second national title on the event and tied for second on the balance beam (9.825). The five-time All-American became the second Titan to win an NCGA all-around title and fourth to win uneven bars.
Lucero tied for first on the vault at a personal best 9.825 and won the floor exercise outright with a program record 9.900 at the NCGA Championship on March 23. She is now a three-time All-American, the fourth Titan to win the NCGA title on the floor exercise and sixth to be crowned the vault champion.
Buffington and Lucero also became the fourth and fifth Titans in program history and first since 2019 to become multi-time NCGA champions as Oshkosh won its third national championship in three years.
Each week throughout the 2023-24 academic year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete are recognized for their accomplishments from the previous week. The award winners will be announced on the UW-Oshkosh athletics website every Monday.
Week | Men (Sport) | Women (Sport) |
Aug. 28-Sept. 3 | Kobe Berghammer (Football) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Sept. 4-10 | Joe Kehoe (Cross Country) | Olivia Pethan (Tennis) |
Sept. 11-17 | Nolan Mobley (Football) | Abby Fregien (Volleyball) |
Sept. 18-24 | Paul Proteau (Cross Country) | Riley Kindt (Volleyball) |
Sept. 25-Oct. 1 | Paul Proteau (Cross Country) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Oct. 2-8 | Kobe Berghammer (Football) | Ava Downie (Golf) |
Oct. 9-15 | Jacob Mandella (Football) | Abbi Priestley (Diving) |
Oct. 16-22 | Kobe Berghammer (Football) | Kalli Mau (Volleyball) |
Oct. 23-29 | Leo Ramirez-Gutierrez (Swimming) | Sienna Della-Peruta (Swimming) |
Oct. 30-Nov. 5 | JoJo Mendoza (Wrestling) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Nov. 6-12 | Cameron Cullen (Cross Country) | Abbi Priestley (Diving) |
Nov. 13-19 | Quinn Steckbauer (Basketball) | Riley Kindt (Volleyball) |
Nov. 20-26 | Will Mahoney & Quinn Steckbauer (Basketball) | No Women's Teams Competed |
Nov. 27-Dec. 3 | Damen Seremet (Swimming) | Kayce Vaile (Basketball) |
Dec. 4-10 | Charlie Nolan (Field) | Megan Hunt (Field) |
Dec. 11-17 | No Teams Competed | |
Dec. 18-24 | Carter Thomas (Basketball) | Kayce Vaile (Basketball) |
Dec. 25-31 | Will Mahoney (Basketball) | Bridget Froehlke (Basketball) |
Jan. 1-7 | Michael Metcalf-Grassman (Basketball) | Mia Lucero (Gymnastics) |
Jan. 8-14 | Matt Hanke (Wrestling) | Lydia Hayden (Gymnastics) |
Jan. 15-21 | Chase Millam (Swimming) | Abbi Priestley (Diving) |
Jan. 22-28 | Caleb Cornelius (Field) | Brenna Masloroff (Field) |
Jan. 29-Feb. 4 | Aden Sears (Track) | Kennedy Osterman (Basketball) |
Feb. 5-11 | Michael Metcalf-Grassman (Basketball) | Reanna McGibboney (Gymanstics) |
Feb. 12-18 | Isaiah Isom (Field) | Kaylie Berens (Gymnastics) |
Feb. 19-25 | Caleb Cornelius (Field) | Megan Hunt (Field) |
Feb. 26-March 3 | Guyon Cyprian Jr. (Wrestling) | Sydney Nemetz (Softball) |
March 4-10 | Joshua Rivers (Field) | Emily Buffington (Gymnastics) |
March 11-17 | Jake Surane (Baseball) | Mia Crotty (Softball) |
March 18-24 | No Men's Teams Competed | Emily Buffington & Mia Lucero (Gymnastics) |
2010-11 Award Winners • 2011-12 Award Winners • 2012-13 Award Winners • 2013-14 Award Winners • 2014-15 Award Winners
2015-16 Award Winners • 2016-17 Award Winners • 2017-18 Award Winners • 2018-19 Award Winners • 2019-20 Award Winners
2020-21 Award Winners • 2021-22 Award Winners • 2022-23 Award Winners