Swimming & Diving, Jack Miller

Swimming & Diving, Jack Miller

Rhyme and University Books & More are pleased to announce that Jack Miller (Fr. • Fort Collins, Colo.) of the swimming & diving team has been chosen as the UW-Oshkosh Male Student-Athlete of the Week for the period of Dec. 2-8.

Miller won the 500-yard freestyle while placing in the top seven in three other individual events at the Carthage College Classic held Dec. 5-7.

Miller defeated 32 other contestants in the 500-yard freestyle with his time of 4:45.28. He also finished second in the 200-yard freestyle with a time of 1:44.67, sixth in the 1,650-yard freestyle at 16:44.62 and seventh in the 100-yard freestyle at 48.44.

Miller additionally swam on UW-Oshkosh's 800-yard freestyle relay team that finished second with a school-record time of 7:08.79 and the Titans' 400-yard freestyle relay squad that placed third in 3:19.15. Alex Jernberg, Jarrett Lieder and Josiah Vandenberg joined Miller in the 800-yard race while Lieder, Michael Gerondale and Andrew Park merged with Miller in the 400-yard event.

UW-Oshkosh finished fifth among eight programs in the team standings with 1,240 points. The Titans were a seventh-place finisher (861 points) at last year's meet.

Carthage College scored 2,914 points to successfully defend its team title while Lake Forest College (Ill.) placed second with 2,066, Olivet College (Mich.) third with 1,622 and St. Norbert College fourth with 1,360.

Each week throughout the 2019-20 school year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete are recognized for their accomplishments from the previous week. The award winners will be announced on the UW-Oshkosh athletics website every Monday afternoon.

Female Athlete of the Week
Week Men (Sport) Women (Sport)
Aug. 26 - Sept. 1 No Nominee Erika Priebe (Golf)
Sept. 2 - 8 Cody Chadwick (Cross Country) Erika Priebe (Golf)
 Sept. 9 - 15 No Nominee Hannah Braun (Golf)
Sept. 16 - 22 Kobe Berghammer (Football) Samantha Jaeke (Volleyball)
Sept. 23 - 29 Cody Chadwick (Cross Country)   Alyssa Leffler (Tennis)
 Sept. 30 - Oct. 6 Jaydon Haag (Football) Hannah Braun (Golf)
Oct. 7 - 13 Nick Noethe (Football) Samantha Koppa (Tennis)
 Oct. 14 - 20 Kobe Berghammer (Football)  Addie Schmitz (Soccer)
Oct. 21 - 27 Jarrett Lieder (Swimming & Diving) Samantha Koppa (Tennis) 
 Oct. 28 - Nov. 3 Kobe Berghammer (Football) Mallory Knight (Soccer)
 Nov. 4 - 10 Kobe Berghammer (Football) Mariah Marowsky (Swimming & Diving)
Nov. 11 - 17 Jaydon Haag (Football) Leah Porath (Basketball)
 Nov. 18 - 24 Cody Chadwick (Cross Country)  Ashton Keene (Cross Country)
Nov. 25 - Dec. 1 Connor Duax (Basketball) Leah Porath (Basketball)
Dec. 2 - 8  Jack Miller (Swimming & Diving) Mariah Marowsky (Swimming & Diving)
Dec. 9 - 15    
Dec. 16 - 22    
 Dec. 23 - 29    
 Dec. 30 - Jan. 5    
 Jan. 6 - 12    
Jan. 13 - 19    
 Jan. 20 - 26    
Jan. 27 - Feb. 2    
Feb. 3 - 9    
Feb. 10 - 16    
 Feb. 17 - 23    
 Feb. 24 - March 1    
 March 2 - 8    
March 9 - 15    
March 16- 22    
 March 23 - 29    
March 30 - April 5    
April 6 - 12    
April 13 - 19    
April 20 - 26    
April 27 - May 3    
May 4 - 10    
May 11 - 31    

2012-13 Award Winners2013-14 Award Winners2014-15 Award Winners2015-16 Award Winners2016-17 Award Winners2017-18 Award Winners

2018-19 Award Winners • 2019-20 Award Winners