Softball, Haylie Wittman
Rhyme and University Books & More are pleased to announce that Haylie Wittman (So. • Kaukauna) of the softball team has been named the UW-Oshkosh Female Student-Athlete of the Week for the period of April 8-14.
Wittman hit .583 (7-of-12) with four runs, nine RBIs, a double and two home runs against Marian University and UW-La Crosse last week with a slugging percentage of 1.167. She notched at least a hit and an RBI in each of the four games. In consecutive at-bats in the first game against the Eagles on April 13, she hit a two-run home run and an RBI single before repeating the feat in the second game with a three-run home run and an RBI double.
Each week throughout the 2023-24 academic year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete are recognized for their accomplishments from the previous week. The award winners will be announced on the UW-Oshkosh athletics website every Monday.
Week | Men (Sport) | Women (Sport) |
Aug. 28-Sept. 3 | Kobe Berghammer (Football) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Sept. 4-10 | Joe Kehoe (Cross Country) | Olivia Pethan (Tennis) |
Sept. 11-17 | Nolan Mobley (Football) | Abby Fregien (Volleyball) |
Sept. 18-24 | Paul Proteau (Cross Country) | Riley Kindt (Volleyball) |
Sept. 25-Oct. 1 | Paul Proteau (Cross Country) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Oct. 2-8 | Kobe Berghammer (Football) | Ava Downie (Golf) |
Oct. 9-15 | Jacob Mandella (Football) | Abbi Priestley (Diving) |
Oct. 16-22 | Kobe Berghammer (Football) | Kalli Mau (Volleyball) |
Oct. 23-29 | Leo Ramirez-Gutierrez (Swimming) | Sienna Della-Peruta (Swimming) |
Oct. 30-Nov. 5 | JoJo Mendoza (Wrestling) | Sami Perlberg (Volleyball) |
Nov. 6-12 | Cameron Cullen (Cross Country) | Abbi Priestley (Diving) |
Nov. 13-19 | Quinn Steckbauer (Basketball) | Riley Kindt (Volleyball) |
Nov. 20-26 | Will Mahoney & Quinn Steckbauer (Basketball) | No Women's Teams Competed |
Nov. 27-Dec. 3 | Damen Seremet (Swimming) | Kayce Vaile (Basketball) |
Dec. 4-10 | Charlie Nolan (Field) | Megan Hunt (Field) |
Dec. 11-17 | No Teams Competed | |
Dec. 18-24 | Carter Thomas (Basketball) | Kayce Vaile (Basketball) |
Dec. 25-31 | Will Mahoney (Basketball) | Bridget Froehlke (Basketball) |
Jan. 1-7 | Michael Metcalf-Grassman (Basketball) | Mia Lucero (Gymnastics) |
Jan. 8-14 | Matt Hanke (Wrestling) | Lydia Hayden (Gymnastics) |
Jan. 15-21 | Chase Millam (Swimming) | Abbi Priestley (Diving) |
Jan. 22-28 | Caleb Cornelius (Field) | Brenna Masloroff (Field) |
Jan. 29-Feb. 4 | Aden Sears (Track) | Kennedy Osterman (Basketball) |
Feb. 5-11 | Michael Metcalf-Grassman (Basketball) | Reanna McGibboney (Gymanstics) |
Feb. 12-18 | Isaiah Isom (Field) | Kaylie Berens (Gymnastics) |
Feb. 19-25 | Caleb Cornelius (Field) | Megan Hunt (Field) |
Feb. 26-March 3 | Guyon Cyprian Jr. (Wrestling) | Sydney Nemetz (Softball) |
March 4-10 | Joshua Rivers (Field) | Emily Buffington (Gymnastics) |
March 11-17 | Jake Surane (Baseball) | Mia Crotty (Softball) |
March 18-24 | No Men's Teams Competed | Emily Buffington & Mia Lucero (Gymnastics) |
March 25-31 | Jake Surane (Baseball) | Sydney Nemetz (Softball) |
April 1-7 | Joshua Rivers (Field) | Brianna Bougie (Softball) |
April 8-14 | Zach Taylor (Baseball) | Haylie Wittman (Softball) |
2010-11 Award Winners • 2011-12 Award Winners • 2012-13 Award Winners • 2013-14 Award Winners • 2014-15 Award Winners
2015-16 Award Winners • 2016-17 Award Winners • 2017-18 Award Winners • 2018-19 Award Winners • 2019-20 Award Winners
2020-21 Award Winners • 2021-22 Award Winners • 2022-23 Award Winners