Devan Gertschen, Track & Field

Devan Gertschen, Track & Field

Rhyme and University Books & More are pleased to announce that Devan Gertschen (Sr. • Marathon) of the track & field team has been chosen as the UW-Oshkosh Male Student-Athlete of the Week for the period of Jan. 15-21.

Gertschen improved his national performance list ranking with his winning pole vault height at the North Central College Cardinal Opener on Jan. 19 in Naperville, Ill.

Gertschen defeated 15 other contestants in the event with his height of 16-2 3/4. His measurement ranks as the third best in the NCAA Division III this season. Gertschen entered the meet ranked sixth nationally in the pole vault.

North Central College won the six-team meet with 227.5 points. The defending NCAA Division III co-champion Cardinals were followed by second-place UW-Whitewater with 181 points, third-place UW-Oshkosh with 109.5 and fourth-place Carthage College with 62.

Each week throughout the 2017-18 school year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete are recognized for their accomplishments from the previous week. The award winners will be announced on the UW-Oshkosh athletics website every Monday afternoon.

Week Men (Sport) Women (Sport)
Aug. 28 - Sept. 3 Dylan Hecker (Football) Hannah Braun (Golf)
Sept. 4 - 10 Brett Kasper (Football) Rachel Gardner (Volleyball)
Sept. 11 - 17 Spencer Muffler (Cross Country) Samantha Jaeke (Volleyball)
Sept. 18 - 24 Lucas Weber (Cross Country)  Cheyenne Moore (Cross Country)
Sept. 25 - Oct. 1 Sam Mentkowski (Football)  Cheyenne Moore (Cross Country) 
Oct. 2 - 8  Brett Kasper (Football) Jessica Galason (Soccer)
Oct. 9 - 15 Dylan Hecker (Football) Cheyenne Moore (Cross Country)
Oct. 16 - 22 Mitch Gerhartz (Football) Carly Lemke (Volleyball)
Oct. 23 - 29  Dom Todarello (Football) Cheyenne Moore (Cross Country) 
Oct. 30 - Nov. 5 Brett Kasper (Football) Samantha Jaeke (Volleyball) 
Nov. 6 - 12 Brett Kasper (Football) Cheyenne Moore (Cross Country)
Nov. 13 - 19 Brett Kasper (Football) Cheyenne Moore (Cross Country)
Nov. 20 - 26 Brett Kasper (Football) Eliza Campbell (Basketball)
Nov. 27 - Dec. 3 Dylan Hecker (Football) Taylor Pralle (Track & Field)
Dec. 4 - Dec. 10 Charlie Noone (Basketball) Tessa Shorten (Swimming & Diving)
Dec. 11 - 17 Wesam Alabed (Wrestling)  Emma Melotik (Basketball)
Dec. 18 - 31 Jack Flynn (Basketball) Eliza Campbell (Basketball)
Jan. 1 - 7 Jack Flynn (Basketball) Amanda McBrayer (Gymnastics)
Jan. 8 - 14 Ben Boots (Basketball) Eliza Campbell (Basketball)
Jan. 15 - 21 Devan Gertschen (Track & Field) Emily Reichenberger (Track & Field)
Jan. 22 - 28    
Jan. 29 - Feb. 4    
Feb. 5 - 11    
Feb. 12 - 18    
Feb. 19 - 25    
Feb. 26 - March 4    
March 5 - 11    
March 12 - 18    
March 19 - 25    
March 26 - April 1    
April 2 - 8    
April 9 - 15    
April 16 - 22    
April 23 - 29    
April 30 - May 6    
May 7 - 13    
May 14 - 27    

2012-13 Award Winners2013-14 Award Winners2014-15 Award Winners2015-16 Award Winners2016-17 Award Winners