Each week throughout the 2022-23 academic year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete were recognized for their accomplishments from the previous week.
Week | Men (Sport) | Women (Sport) |
Sept. 12-18 | Bryce Edwards (Football) | Alyssa Dreher |
Sept. 19-25 | [No Men's Teams Competed] | Cordelia Damkot (Tennis), Carissa Sundholm (Volleyball) |
Sept. 26-Oct. 2 | Kobe Berghammer (Football) | Abby Fregien (Volleyball) |
Oct. 3-9 | Paul Proteau (Cross Country) | Josie Makurat (Cross Country) |
Oct. 10-16 | Carson Raddatz (Football) | Francesca Schiro (Swimming) |
Oct. 17-23 | DJ Stewart (Football) | Cordelia Damkot (Tennis) |
Oct. 24-30 | Ben Knoeck (Swimming) | Carissa Sundholm (Volleyball) |
Oct. 31-Nov. 6 | Beau Yineman (Wrestling) | Abbi Priestley (Diving) |
Nov. 7-13 | Nolan Mobley (Football) | Abbi Priestley (Diving) |
Nov. 14-20 | Eric Peterson (Basketball) | Jenna Jorgensen (Basketball) |
Nov. 21-27 | Hunter Plamann (Basketball), Eric Peterson (Basketball) | [No Women's Teams Competed] |
Nov. 28-Dec. 4 | CJ Willert (Swimming) | Rachel Castelli (Indoor Track) |
Dec. 5-11 | Davian Willems (Indoor Track) | Amelia Lehman (Indoor Track) |
Dec. 12-18 | Hunter Plamann (Basketball) | Kayce Vaile (Basketball) |
Dec. 19-25 | Levi Borchert (Basketball) | Sarah Hardwick (Basketball) |
Dec. 26-Jan. 1 | Levi Borchert (Basketball) | Kayce Vaile (Basketball) |
Jan. 2-8 | Damen Seremet (Swimming) | Mia Lucero (Gymnastics) |
Jan. 9-15 | Quinn Steckbauer (Basketball) | Reanna McGibboney (Gymnastics) |
Jan. 16-22 | Sebastian Jefferson (Indoor Field) | Francesca Schiro (Swimming) |
Jan. 23-29 | RJ Bosshart (Indoor Track) | Sarah Hardwick (Basketball) |
Jan. 30-Feb. 5 | Hunter Plamann (Basketball) | Cyna Madigan (Indoor Track) |
Feb. 6-12 | Luc Valdez (Wrestling) | Brenna Masloroff (Indoor Field) |
Feb. 13-19 | Eli Tranel (Indoor Field) | Francesca Schiro (Swimming) |
Feb. 20-26 | Matt Scherrman (Baseball) | Emily Buffington (Gymnastics) |
Feb. 27-Mar. 5 | Will Mahoney (Basketball) | Maddie Fink (Softball) |
Mar. 6-12 | Jonathan Wilburn (Indoor Field) | Brenna Masloroff (Indoor Field) |
Mar. 13-19 | Cameron Mulvihill (Baseball) | Sophie Wery (Softball) |
Mar. 20-26 | Connor Giusti (Baseball) | Reanna McGibboney (Gymnastics) |
Mar. 27-Apr. 2 | Mason Kirchberg (Baseball) | Maddie Fink (Softball) |
Apr. 3-9 | Eli Tranel (Outdoor Field) | Sydney Nemetz (Softball) |
Apr. 10-16 | Rashaad Henderson (Outdoor Track) | Sydney Rau (Softball) |
Apr. 17-23 | Matt Scherrman (Baseball) | Sophie Wery (Softball) |
Apr. 24-30 | Steven Potter (Outdoor Track) | Josie Makurat (Outdoor Track) |
May 1-7 | Aden Sears (Outdoor Track) | Cyna Madigan (Outdoor Track) |
May 8-14 | Londyn Little (Outdoor Track) | Hannah Ritter (Softball) |
May 15-21 | 4x400-meter Relay (Outdoor Track) | Hannah Ritter (Softball) |
May 22-28 | Jonathan Wilburn (Outdoor Field) | Cyna Madigan (Outdoor Track) |