2017-18 UW-Oshkosh Athletes of the Week
Each week throughout the 2017-18 school year, one male and one female UW-Oshkosh student-athlete were recognized for their accomplishments from the previous week.
Week | Men (Sport) | Women (Sport) |
Aug. 28 - Sept. 3 | Dylan Hecker (Football) | Hannah Braun (Golf) |
Sept. 4 - 10 | Brett Kasper (Football) | Rachel Gardner (Volleyball) |
Sept. 11 - 17 | Spencer Muffler (Cross Country) | Samantha Jaeke (Volleyball) |
Sept. 18 - 24 | Lucas Weber (Cross Country) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Sept. 25 - Oct. 1 | Sam Mentkowski (Football) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Oct. 2 - 8 | Brett Kasper (Football) | Jessica Galason (Soccer) |
Oct. 9 - 15 | Dylan Hecker (Football) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Oct. 16 - 22 | Mitch Gerhartz (Football) | Carly Lemke (Volleyball) |
Oct. 23 - 29 | Dom Todarello (Football) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Oct. 30 - Nov. 5 | Brett Kasper (Football) | Samantha Jaeke (Volleyball) |
Nov. 6 - 12 | Brett Kasper (Football) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Nov. 13 - 19 | Brett Kasper (Football) | Cheyenne Moore (Cross Country) |
Nov. 20 - 26 | Brett Kasper (Football) | Eliza Campbell (Basketball) |
Nov. 27 - Dec. 3 | Dylan Hecker (Football) | Taylor Pralle (Track & Field) |
Dec. 4 - Dec. 10 | Charlie Noone (Basketball) | Tessa Shorten (Swimming & Diving) |
Dec. 11 - 17 | Wesam Alabed (Wrestling) | Emma Melotik (Basketball) |
Dec. 18 - 31 | Jack Flynn (Basketball) | Eliza Campbell (Basketball) |
Jan. 1 - 7 | Jack Flynn (Basketball) | Amanda McBrayer (Gymnastics) |
Jan. 8 - 14 | Ben Boots (Basketball) | Eliza Campbell (Basketball) |
Jan. 15 - 21 | Devan Gertschen (Track & Field) | Emily Reichenberger (Track & Field) |
Jan. 22 - 28 | Ben Boots (Basketball) | Eliza Campbell (Basketball) |
Jan. 29 - Feb. 4 | Ryan Powers (Track & Field) | Cheyenne Moore (Track & Field) |
Feb. 5 - 11 | Mark Choinski (Wrestling) | Emily Reichenberger (Track & Field) |
Feb. 12 - 18 | Jarrett Lieder (Swimming & Diving) | McKinzie Halkola (Swimming & Diving) |
Feb. 19 - 25 | Mark Choinski (Wrestling) | Emily Reichenberger (Track & Field) |
Feb. 26 - March 4 | Charlie Noone (Basketball) | Kaitlyn Krol (Softball) |
March 5 - 18 | Ben Boots (Basketball) | Emily Reichenberger (Track & Field) |
March 19 - 25 | Dylan Ott (Baseball) | Baylee Tkaczuk (Gymnastics) |
March 26 - April 8 | Taylor Grimm (Baseball) | Megan Leahy (Track & Field) |
April 9 - 15 | Nick McLees (Baseball) | Cara Volz (Track & Field) |
April 16 - 22 | Andy Brahier (Baseball) | Claire Petrus (Softball) |
April 23 - 29 | Colan Treml (Baseball) | Bailey Smaney (Softball) |
April 30 - May 6 | Ryan Powers (Track & Field) | Cara Volz (Track & Field) |
May 7 - 13 | Colan Treml (Baseball) | Natalie Dudek (Softball) |
May 14 - 27 | Colan Treml (Baseball) | Isabella Samuels (Track & Field) |